piątek, 18 października 2013

Tajskie pszczoły bzzz

Od kilku dni w naszym budynku w pracy zadomowiły się pszczoły. Rój wygląda zarazem imponująco i przerażająco.  Nie wiem dlaczego jeszcze nikt do tej pory nie powidomił specjalistów aby tę pszczelą rodzinę przetransportowac w spokojne miejsce ... czyżby wydział biologii przeprowadzał jakieś obserwacje gatunku? Ja rownież codziennie do nich zaglądam i pokornie patrzę na ich pracę i organizację. Dobrze  jednak,  że dzieli nas ta szyba.... bo są to pszczoły dzikie i szczególnie nieprzyjazne.

Ta pszczela rodzinka prawdopodobnie pochodzi z gatunku Apis Dorsata


Pszczoła olbrzymia (Apis dorsata ) – gatunek z rodzaju Apis (pszczoły miodne), żyjący dziko w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego południowej Azji, od Filipin do Pakistanu.
Buduje często skupienia gniazd na wolnym powietrzu. Jest to duży (270 × 120 cm) pojedynczy plaster, przytwierdzony zazwyczaj do rozwidlonych konarów drzew, do występu skalnego lub okapu budynku. Robotnice, o długości ciała 19 mm, są zbliżone wielkością do matki (23 mm) i trutni (17 mm), jaskrawo ubarwione (pomarańczowo-czarne), o ciemnych błonach skrzydeł.
Próby udomowienia pszczoły olbrzymiej nie dały zadowalających rezultatów.
(Wikipedia)

Ciekawy artykuł o tajskich pszczołach (po angielsku)  


2 komentarze:

 1. No to macie miód za darmo :-)

  Xmen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa.... tylko bark ochotnikow zeby sie po te miod wybrac ;) szkoda bo moglby smakowac wybornie !

   Usuń