piątek, 5 września 2014

Jak dbać o jedwab?

Tajlandia to skarbnica wiedzy o produkcji jedwabiu. Nie przez przypadek jedwab jest tu traktowany jako król tkanin i ceniony nie tylko za swą wartość estetyczną ale i tę kulturową. Produkcja tej tkaniny wymaga dużo specyficznych technik, które w Tajlandii przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Trwają także nieustanne prace badawcze nad poprawą jakości, trwałości i wyglądu tej luksusowej tkaniny.

Pozwolę sobie zatem umieścić ten wpis w gustownym towarzystwie jedwabnych poduch... Herbatka jest? Kanapa jest? No to zaczynamy ....


Jak powstaje jedwab?

Po raz kolejny mamy na tym świecie coś pięknego dzięki bezinteresownej pomocy natury w tym przypadku  larw motyli. Praca jedwabników karmionych liśćmi morwy polega na tym by zaczeły wytwarzać białkową substancję, którą otaczają się tworząc kokon. 
Następnie kokony są segregowane według koloru i odcienia po czym płukane w goracej wodzie, która zmiękcza włókna i umożliwia ich odseparowanie a następnie zwijanie. 
Długość włókna z jednego kokonu jedwabnika dochodzi nawet do 3000 m, czyli 3 km! Kolejnym etapem produkcji jest warsztat przędzalni by otrzymać cenne nici do produkcji tkanin.W Tajlandii większość produkcji najwyższej jakości jedwabiu pochodzi obecnie z regionu Issan, północno-wschodniej części kraju. Królowa Tajlandii zapoczątkowała tam projekt rozwojowy mający na celu promocję tajskiego jedwabiu, ulepszenie technik jego produkcji  a także wzbogacenie lokalnej ludności. Historię tego projektu i ciekawe wystawy oferuje obecnie Queen Sirikit Museum of Textile, które znajduje się tuż przy Pałacu Królewskim w Bangkoku. Jedwabne ubrania, szale i inne akcesoria są oznaczone według skali ich jakości i pochodzenia. Symbolem tajskiego jedwabiu jest obecnie Royal Peacock czyli królewski paw. Więcej informacji na ten temat tutajKolejnym bardzo ciekawym miejscem w którym poznacie lepiej tajski jedwab jest muzeum i sklepy Jim Thompson House. Jim Thompson to amerykański inwestor, dzięki któremu świat poznał tajski jedwab. Choć styl tej marki jest zdecydowanie inny, bardziej krzykliwy, mniej tradycyjny, momentami wręcz pstrokaty to jednak jakość nadal jest rewelacyjna. I wybór tak ogromny, że trudno kupić tylko jedną rzecz. 


W poszukiwaniu idealnej poduszki....

Czy Tajowie noszą ubrania z jedwabiu? Jak najbardziej! I to zarówno mężczyźni jak kobiety choć ci pierwsi zdecydowanie częściej przy uroczystych okazjach. Natomiast jedwabne i bawełniane garsonki to ulubiony mundurek tajskich nauczycielek. Tkanina ta jest jednak bardziej popularna u osób starszych. Czasami fason i kolor są trochę nie z tej epoki, przydałoby się odrobinę swieżości modeli. 


Jak rozpoznać, że jedwab jest prawdziwy?

1. Po cenie. Jedwabny szal to koszt minimum 1000 THB. To co znajduje się na tutejszych targach nie jest prawdziwym, czystym jedwabiem ale najczęściej mieszanką lub podróbką. Nie mówię, że takowych nie posiadam, wręcz przeciwnie mam ich wiele bo można je kupić już za 100 THB natomiast w tysiącach kolorów i bez zamartwiania się o ich pranie, suszenie i prasowanie.

2. Drugą techniką sprawdzania jakości jedwabiu jest praktyka jego nadpalania i wąchania dymu, jeśli jest to zapach palącego się włosa możemy być pewni udanego zakupu. Ale kto się odważy na takie gest, ja pytam? 


Jak dbać o jedwab? (sama sie dopiero o tym dowiedziałam)

 • Prać jedynie ręcznie i zawsze w zimnej wodzie.
 • Do prania używać wody z cukrem lub wody z octem.
 • Biały jedwab, który często szybko żółknie moczyć przed praniem w mleku a do ostatniego płukania dodać trochę octu.
 • Następnie delikatnie wycisnąć i zawinąć w ręcznik by woda sie wchłoneła.
 • Nigdy nie suszyć na słońcu.
 • Delikatnie prasować ciepłym żelazkiem przez cienką szmatkę.

 • Jakby nie było jest przy tym trochę pracy i zachodu ale by zachować piękne rzeczy w dobrym stanie czasami trzeba nad tym popracować. Ja sama z niewiedzy wrzuciłam jedwabny szal do pralki i choc na bardzo delikatny program to włókna się postrzępiły i połamały, cały blask tkaniny prysł jak bańka mydlana. Teraz już wiem jak temu zapobiec: miedniczka i rączki!

  Czy warto kupić wyroby z tajskiego jedwabiu? Oczywiście! Myślę, że to wspaniały pomysł na prezent, w dodatku lekki i trwały. Nie zapomnijcie jednak by do prezentu dodać instrukcji obsługi tej delikatnej wytwornej tkaniny. Szkoda by było ją zniszczyć...Piękne rzeczy otaczają nas przecież pozytywną energią.  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz