sobota, 7 lutego 2015

Wystawa "Old Siam"

"Old Siam w obiektywie Johna Thompsona" (1865-1866) czyli wyjątkowe, niespotykane dotąd zdjęcia dawnego Syjamu, dworu króla Ramy IV i życia codziennego Krainy Usmiechu w  XIX-stym wieku. Trudno nawet sobie wyobrazić przybywającego wtedy na dwór krolewski Szkota, który wiezie ze sobą kilkadziesiąt skrzyń z obiektywami i kilogramami szklanej kliszy czyli szklanych płytek pokrytych srebrem i światłoczułym związkiem chemicznym na którym odbija sie obraz (w tym czasie ta technika była bardzo popularna) Król zaintrygowany procesem zezwala łaskawie na fotografowanie rodziny królewskiej, pałacu i licznie odbywających się wtedy na dworze ceremonii.


Afisz wystawy.


Wejście do budynku National Gallery, w którym odbywa się obecnie wystawa. Na afiszu anonimowy chłopiec, mieszkaniec Syjamu.


Wiele zdjęć przedstawia życie dzieci króla ( w tej epoce król posiadał jeszcze kilkanaście żon i kilkadziesiąt potomków) Uwagę fotografa przyciąga już wtedy następca tronu Rama V, którego Tajlandia  uważa za wielkiego władcę, wspaniale wykształconego, który po swych licznych podróżach prawdziwie zmodernizował kraj. 


Jeśli przyjrzycie się dobrze temu zdjęciu, to po prawej stronie zobaczycie chłopca o europejskich rysach twarzy. To syn Anny, słynnej guwernantki tajskich dzieci królewskich. Jej historia została opisana w książce, na podstawie której powstał później kontrowersyjny nadal w Tajlandii film King and I.


Królewski pojazd- słoń...król posiadał ich wtedy 12, wszystkie urodziły się albinosami i takie zwierzęta mogą należeć do tej pory wyłącznie do króla...


Muzycy i tancerze...

Muszę przyznać, że wystawa  mocno zachwyca ale i jednocześnie wzrusza. Te stare negatywy przenoszą w zupełnie inną atmosferę kraju, w którym mieszkam. Wystawa przedstawia również  wiele zdjęć z podróży fotografa do Chin i Kambodży.

Moja ocena to 5/5.  Gorąco polecam.
Wiecej informacji o galerii i mapa tutaj 
Cena : 200 THB 
Wystawa otwarta tylko do 28-ego lutego!

2 komentarze: